Cena štěněte: Váháte, jestli si pořídit dogu s průkazem původu?

Cena štěněte: Váháte, jestli si pořídit dogu s průkazem původu?

A jaká je cena, prosím vás? A je potřeba mít průkaz původu (PP), nebo stačí, když si pořídím levnější štěňátko bez papírů? To jsou jedny z prvních otázek v reakci na inzerát s nabídkou štěňátek. A také často jedny z posledních, protože aktuální cena černých a modrých německých dog s PP činí 25 000 Kč.

Za dotazem o ceně velmi často následuje právě poznámka o tom, že by tedy nejspíš stačil pejsek bez papírů. Samozřejmě to dotyční mohou myslet dobře, protože chtějí domů nového mazlíčka, člena rodiny, nemají záměry chodit na výstavy nebo mít chovnou stanici. Chtějí si užít pejska jako takového a nezáleží jim na tom, jestli má papíry, nebo ne. Nevím, jak u malých plemen, ale u velkých ras při koupi psa bez PP téměř jistě neušetříte.

POZNÁMKA: Vysvětlím i situaci, proč se tolik liší cena dog podle barvy. Čím „čistější” pejsek (například černější, bez bílých znaků), tím je lépe hodnocený při bonitaci a mohl by být dražší. Žíhané dogy, takzvaní tygři, nebo ty s velkými bílými znaky mohou být naopak levnější.

Jak to tedy je

Nejsou to moje zkušenosti. My jsme měli hned od začátku prvního papírového. Sdílím jen názory dlouholetých dogařů. Říkají, že když si na začátku pořídili dogu bez PP, už velmi brzy řešili zdravotní problémy a potíže s klouby. Pejskové se také průměrně dožili nízkého věku, jen zhruba 5 let.

Právě o nízkém průměrném věku dog se často šíří fámy. Chovatelé, kteří mají dogy s PP (například v linii, odkud pochází i naše Carmen), naopak tvrdí, se pejskové dožívají ve zdraví věku přes 10 let. To je přece dvojnásobek!

Papíry vám samozřejmě nezaručí, že psovi během celého života nic nebude. Je to jako u lidí, i zdravý člověk může mít nenadálou zdravotní potíž. Ovšem predispozice je mnohem nižší. Sečteno podtrženo – majitelé dogy s PP, jejichž předchozí pejsek papíry neměl, říkají, že ačkoliv teď zaplatili více peněz, stojí je pes ve výsledku méně. Částky za veterináře, obzvlášť při zdravotních problémech, jsou totiž nemalé.

Kontrola vrhu

Mnoho lidí mě přesvědčovalo: „Ale vždyť papíry dostane jen prvních 6 štěňat.” (myšleno v pořadí, ve kterém přišli na svět). To platilo v minulosti, dokonce ještě knížečka na zápis o vrhu se skutečně vystavovala na 6 jmen. Dnes už to ovšem není o pořadí, ale skutečně o kvalitě.

Paní veterinářka se mě trochu ironicky zeptala, jestli k udělení průkazu opravdu někdo přijel, nebo je to „jen tak“. Ano, přijel odborný poradce, který je určený pro danou oblast. Je to zároveň chovatel a také rozhodčí na výstavách. A my jsme měli přísného rozhodčího, kterému nedělá problém neudělit titul nikomu, pokud ho nemá žádný pes z vystavujících dostat. Byl u nás 3 hodiny a pečlivě prohlížel štěně po štěněti.

Co se kontroluje

Prvně se zkoumá rodokmen, aby v něm nebyl příbuzenský vztah. Samozřejmě oba rodiče musí být s PP a uchovnění (musí proběhnout takzvaná bonitace). Ovšem i tak se může narodit štěně s vadou (výrůstek na noze, nerovnosti na ocásku, rozštěp, předkus a podobně).

Je mnoho kritérií a řada z nich se kontroluje hned při porodu. Nic se ale nesmí operativně odstraňovat nebo zlepšovat. Kontrola je o tom, jestli se štěně narodilo zdravé a bez vad a nebude se případný problém šířit dál.

Sleva? Ne, děkuji

Občas se mě také někdo zeptá, jestli jsem ochotná dát na štěně slevu. A neodpustí si poznámku: „Kdybyste nám dala nižší cenu, zlobit se nebudeme.” Osobně mi to nevadí, sama podnikám v obchodní sféře a je přirozené se zeptat na lepší cenu. Jak se říká: „Líná huba, holé neštěstí.” Já jim ale ráda vysvětlím, proč slevu dát nemůžu.

Slevu jsem dala pouze jednou jedinkrát – rodině, která brala štěňátka jako první a rovnou ve dvou kusech – takže jakási množstevní sleva 🙂 Naše štěňata ale svou cenu mají. Jednak celou dobu dbám na kvalitní stravu naší feny, takzvaně barfuju. Tudíž první 3 měsíce štěňátek jsem jen prala a chystala jídlo. A jednak jsem štěňátka opravdu „vypiplala“. Byla jsem s nimi 3 měsíce doma, aby se nic nemohlo stát, aby byla v teple, čistotě a aby si zvykla na kontakt s lidmi.

Je potřeba si uvědomit, že pořizovací cena štěněte je jedna věc, za kterou ale následují běžné náklady na stravu, doplňky stravy, pelíšek, veterináře a podobně. Ve výsledku je potřeba se z hlediska ceny a pořízení nového člena rodiny nedívat jen na kupní cenu, ale jestli si mohu psa dovolit finančně se vším všudy.

Co dál?

Pokud nechcete dávat za dogu takovou částku, zkuste se zeptat v okolí nebo na internetu. Občas se stane, že někdo musí dát dogu pryč (i psa s PP) a věnují ji zdarma nebo za směšnou částku. Nekupujte ale prosím štěňátka bez papírů, podporujete tím množírny. Je toho nyní mnoho a když vidíte, v jakém stavu žijí, jak se množí mezi příbuznými a podobně, je to k pláči.

Cena je většinou stejná u různých chovatelů, ale liší se v tom, co všechno zahrnuje. Já jsem dbala na to, aby měli noví majitelé kompletní servis a pohodu, když dorazí s novým mazlíčkem domů, aby hned nemuseli „lítat” za veterinářem. Zajistila jsem včas všechna očkování, která v té době byla možná (i očkování proti vzteklině), a dávala jsem novým majitelům balíček s sebou, který obsahoval:

doplněk stravy v podobě Aloe Vera gelu na podporu imunity a kloubní výživy, protože u nás ho dostává fena i štěňata (je velmi důležitý, když rostou),

  • Aloe vera box, kde najdou produkty na zranění pejsků z vnějšku (nachází se tu i sprej první pomoci),
  • jídlo na několik prvních dní, na které bylo štěně zvyklé (především různé druhy masa),
  • plnou tašku odměn a pamlsků,
  • deku, plyšáka, obojek a vodítko,
  • „manuál pro šťastné štěňátko“, který popisuje všechno, v čem by noví majitelé mohli tápat.

 

Věřím, že to páníčci ocenili a díky tomu si mohli naplno užít první dny se štěňátkem 🙂

Doga je můj sen

Doga je můj životní sen, říká mnoho lidí. A já na to odpovídám: „Tak si ho splňte!”. Napíšu vám další články o tom, jaký je život s německou dogou. Ne jen tak se říká, že kdo má jednou dogu, už nemůže a nechce mít jiné plemeno. Potvrdí vám to každý.

Pokud toužíte po životě s dogou a pořídíte si ji, uvidíte, že váš život nabere úplně jiné obrátky, smysl každého dne. Sledujte i Facebook – Dog Elite – život s německou dogou.