Jak je německá doga náročná na čas?

Jak je německá doga náročná na čas?

Když uvidíte německou dogu, roztomilého 60-70kilového obříka, představíte si, kolik kilometrů denně s ním asi musíme nachodit. Deset nebo ještě víc? To by vám ale německá doga dala, kdybyste po ní chtěli tolik chůze! 😀 Německé dogy jsou totiž „gaučáci” a většinu dne prospí.

Procházky a nové prostředí milují, třeba takové poznávání cizích pachů. S dogou byste ovšem neměli běhat ani se pravidelně vydávat na dlouhé túry. Tím, jak jsou velké, by přetěžovaly klouby. Takže choďte často, ale raději kratší trasy. Nebo je nechte na louce vyběhat s kámošem. Milují koupání!

Jako stín

Doga toho nachodí hodně doma. Váže se totiž na páníčka a potřebuje být všude s ním. Co kdyby ji chtěl náhodou opustit? 🙂 Proto vás poctivě následuje, i když třeba uklízíte. Zakotvíte v kuchyni na vaření nebo v pracovně za stolem, doga si lehne k vám na zem. Nevadí jí, že překáží, že leží na zemi bez pelíšku. Hlavně, že je vám nablízku. Víc nepotřebuje.

Kdykoliv jsou dogy přes den v létě venku a vy jdete dovnitř, snaží se rychle strčit packu mezi dveře, abyste se nemohli doma zavřít. Když se vám to povede, umí si na dveře normálně zaklepat. Někdy se klepání dokonce přemění v bušení, až máte pocit, že vyrazí dveře!

Nebo třeba neskutečně dlouho štěkají. Jdu se podívat, co se děje. Máme doma průhledný vršek dveří a díky tomu vidím, jak všichni psi sedí před dveřmi a štěkají na ně, aby se otevřely. Nebo aby panička věděla, že opravdu chtějí za ní. A ta radost, když se dveře otevřou a já se v nich objevím.

Smysl života

Musím říci, že ta věrnost je nádherná. Nikdy nejste sami. Dřív jsem to neznala, protože jsem psa neměla. Nebyl na něj čas. Byla jsem vždy velmi pracovně vytížená a práce byla moje priorita. Kdybych nepotkala přítele s dogou, možná bych psa dodneška neměla. Přišlo by mi to nezodpovědné. Našla jsem ale díky naší Carmen novou vášeň, nový smysl.

Pořád pracuji hodně, ale zjistila jsem, že je to o prioritách. Naučila jsem se věci plánovat a dělat

efektivněji. A hlavně se každý den těším domů. Doga vás vítá pokaždé tak, jako kdyby vás rok neviděla. A je jedno, jestli jste pryč hodinu, den nebo týden. Takovou radost nikdo jiný než

pes projevit neumí. Sedet minut v kuse skáče, mlátí ocasem a raduje se, že jste zase doma.

Kliďas, co jen spí

Pokud si hledáte pronájem bytu, je to s dogou složitější. Když totiž prozradíte plemeno, každý se vyděsí. Přitom německá doga je velice klidná. Naše Carmen doma nikdy nic nezničila, nerozkousala ani nesnědla. Ona totiž opravdu celý den jen spí. Oproti tomu vím, co umí udělat malí psi.

Když beru v potaz dospělou dogu, ne štěně, skutečně vydrží CELÝ den doma sama a nepočůrá se. Když se někdy vrátím domů v noci, stačí ji vypustit na zahradu, kde vykoná potřebu, a honem běží zpátky za mnou.

Všem se proto snažím vysvětlit, že pro aktivní, pracující a časově vytížené lidi je německá doga

ideálním společníkem. Pomůže vám se na chvíli zastavit a vydechnout. Spokojeně spící hlava dogy na vašem klíně vás k tomu prostě donutí. 🙂