Kdy je vhodný čas si odebrat štěně

Kdy je vhodný čas si odebrat štěně

Oficiální termín pro odebrání štěněte je nejméně 50 dní. U německých dog je to stejně jako u jiných plemen. Nejdříve by ale štěňátka měla jít od maminky v 8 týdnech. Na jednu stranu se říká, že když je to co nejdříve, je to pro štěně lepší. Na druhou stranu je potřeba, aby ho maminka vychovala. Naše štěňátka šla všechna později a u žádného nebyl problém, že by si nemohlo zvyknout, plakalo v noci nebo podobně.

Až v 8-9 týdnech se u štěněte začne přesně rýsovat, jak bude vypadat. Dá se říct, že kdo si počká, lépe se mu podle vzhledu vybírá. Opravdu, kdo jezdí třeba do zahraničí pro psa kvůli chovu nebo na výstavy, bere si ho až v půl roce věku (i později). Do zahraničí mohou psi navíc vyjet až 3 týdny po očkování proti vzteklině, které se dává ve 3 měsících.

Naše poprvé

Byl to náš první vrh a já si chtěla štěňátka užít, takže jsem na prodej nepospíchala. Navíc jsme si některé pejsky nechávali pro sebe. Původně jsem si myslela, že se mi podaří udat všechna štěňátka přes facebookovou skupinu a přes známé, ale tak rychle to nešlo. Začala jsem proto inzerovat i na veřejných portálech. Tady jsem ovšem měla obavy, že nebudu nové majitele znát.

Je to všechno o prvním dojmu a o důvěře, kterou si máte šanci vytvořit během hodiny. Předem jsem se ptala našeho chovatele, co dělat ve chvíli, kdy se mi zájemci nebudou zdát a nebudu jim naše štěně chtít dát. Řekl mi, že to vyplyne ze situace. A měl pravdu. U těch, co si štěňátko odvezli, vznikly sympatie hned.

Se všemi jsem v kontaktu, ve Facebook skupině Dog Elite – život s německou dogou. Všichni sdílíme fotky, videa a zážitky, jak štěňátka rostou. Všechno se podařilo přesně podle představ. Můžu vám říci, že i když je to první vrh, to nejlepší zadostiučinění a štěstí chovatele je, že štěňátka šla do dobrých rukou!

Rady ostatních nad zlato

Nejčastější otázka celého našeho okolí byla, kolik nám ještě zůstalo pejsků. Někteří reagovali poznámkami, jak je to hrozné, co s nimi budeme dělat, kolik to musí stát peněz a podobně. Pak jsem slýchávala rady typu: „Budou prázdniny. Na prázdniny si psa nikdo nevezme, lidé jezdí na dovolené. Pak už budou velcí. Nikdo nechce velké štěně.”

Za mě je zbytečné dělat závěry. Můžete se na to přece podívat úplně opačně. Budou prázdniny a děti konečně nemají školu. A když přibude nový člen rodiny, mohou se mu celé prázdniny plně věnovat. Ne každý létá na dovolenou k moři. Lidé jezdí autem, pod stany, do chatek. Tam všude můžou se psem. Víte, jak bude doga ráda, když se s ní pojedete vykoupat a pozná nové kamarády? Každé roční období, každý měsíc v roce, je pro někoho ten ideální pro pořízení pejska.

Záleží na možnostech

Někdo si bere štěně hned, jak je to možné, aby si ho užil od začátku. Jiný se ale dvouměsíčnímu štěňátku naplno věnovat nemůže. V té době jsem s nimi byla pořád doma. Když si tedy vezmete ve 3, 4 nebo 5 měsících štěně – ano, německá doga už je velká. Na druhou stranu se nemusíte na psa tolik fixovat, můžete ho nechat doma déle samotného, nezničí tolik věcí. Opět jde jen o to, v jaké situaci je nový majitel a co mu vyhovuje nejlépe. Případně se kterým pejskem si padne do oka nebo jaký přístup chovatelské stanice se mu líbí.

Jak řekl náš chovatel: „Každý pes má svého majitele.“ Myslel tím, že nemám spěchat na prodej, že je úplně v pohodě si počkat, být v klidu. Měl pravdu. Za tuto jeho radu jsem vděčná, protože jsem si štěňátka užila, noví majitelé také a jak jsem už psala, všichni se mají parádně!